Beskrivning
ANDY TIMMONS SIGNATURE OVERDRIVE – AT+
AT+ är nästa steg i samarbetet mellan JHS och Andy Timmons – byggd för att leverera hans välkända lead- och rytmtoner i pedalform. Ursprungligen började Andy använda en JHS Angry Charlie som sitt huvudsound. Efter att ha finjusterat den tillsammans med JHS föddes signaturpedalen “@” år 2016. AT+ tar samma grundrecept och adderar fler möjligheter.
Samma ljud som originalet
Drive-delen i AT+ är identisk med den första AT-modellen. Du får samma headroom, samma breda gainregister och samma tonkontroller: Volume, EQ, Drive, Air och en treläges switch som ger känslan av 25W, 50W eller 100W topp. EQ-reglaget går från mörkt till ljust, medan Air fungerar som en närvaro-kontroll för extra bett och klarhet. Watt-switchen ändrar dynamik, kompression och volymrespons.
Nu med separat boost
Nyheten i AT+ är den oberoende Boost-sektionen. Den fungerar som ett lätt skitigt pre-boost-steg som kan trycka på drivekanalen för ännu mer sustain, närvaro och dist– eller användas helt fristående som en egen liten overdrive för att ”trycka på” förstärkaren eller andra pedaler.
Versioner
-
V1: En fotomkopplare, diamantformad kontroll-layout
-
V2 / AT+: Två fotomkopplare, U-formad layout – finns även i begränsad svart finish
Specifikationer
-
9V DC (center negativ), ca 15 mA
-
Fungerar också på 18V för mer headroom
-
Mått: 2.2” x 4.8” x 1.6”
